Як правильно вимірювати артеріальний тиск?
Загальні рекомендації з вимірювання артеріального тиску
Рівень артеріального тиску не є постійною величиною, він безупинно коливається в ! залежно від впливу різних факторів. Коливання артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертонію значно вище, ніж у осіб, які не мають цього захворювання.
Одним з основних факторів, що впливають на рівень артеріального тиску, є стан людини. Вимір артеріального тиску може проводитися як у стані спокою, так і під час дії фізичних або психо-емоційних навантажень, а також в інтервалах між різними видами активності.
Вимірювання в стані спокою дозволяють оцінити приблизний рівень артеріального тиску у певні проміжки часу, пов'язані, наприклад, з прийомом ліків або з іншими моментами життєдіяльності.
Артеріальний тиск найчастіше вимірюється в положенні сидячи, але в деяких випадках виникає необхідність його вимірювання в положенні лежачи або стоячи.
Для виконання вимірювань в стані спокою необхідно забезпечити комфортні умови для обстежуваної особи та виконати наступні вимоги:
- за 30 хвилин перед вимірюванням необхідно виключити прийом їжі, куріння, фізична напруга і вплив холоду;
- перед вимірюванням тиску необхідно спокійно посидіти або полежати (в залежності від обраного положення тіла, при якому буде проводитися вимір) і розслабитися;
- вимір починається через 5 хвилин після відпочинку у вищевказаному положенні;
- при вимірюванні тиску в положенні сидячи спина повинна мати опору, оскільки будь-які форми ізометричних вправ викликають негайне підвищення артеріального тиску.
Середня точка плеча повинна знаходитися на рівні серця (4-е міжребер'ї);
- в положенні лежачи рука повинна розташовуватися уздовж тіла і бути злегка піднятою до рівня, відповідного середині грудей (під плече і лікоть можна підкласти невелику подушечку);
- під час вимірювання не можна розмовляти і робити різкі рухи;
- якщо проводиться серія вимірювань, рекомендується змінювати початкове положення. Інтервал між вимірами повинен становити не менше 15 хвилин.
У паузах між вимірами бажано послабити манжету.
Вимірювання артеріального тиску електронними тонометрами з манжетою на зап'ясті
- зніміть з зап'ястя, на якому буде проводитися вимірювання, годинник або браслети, розстебніть і злегка зігніть рукав одягу; | розташуйте тонометр на зап'ястя дисплеєм вгору на відстані 1 см від кисті;
- покладіть руку, на якій буде виконуватися вимірювання, на протилежне плече долонею вниз;
- натисніть кнопку START іншою рукою і перемістіть цю руку в положення, підтримує під лікоть руку з тонометром; перебуваєте в такому положенні до повного закінчення вимірювання — автоматичного випускання залишився повітря з манжети.;
Вимірювачі артеріального тиску на зап'ясті не завжди рекомендується використовувати людям з вираженими змінами стінок судин та порушеннями периферичного кровообігу (атеросклероз, діабет тощо). У цих випадках перед використанням тонометра з манжетою на зап'ясті необхідно виконати контрольне вимірювання тонометром з манжетою на плече і переконатися у відсутності великої різниці в показаннях.
Коли можна проводити повторне вимірювання артеріального тиску?
Інтервал часу між вимірами артеріального тиску залежить від поставлених завдань, віку пацієнта, наявності аритмії та інших факторів.
При необхідності виконання серії з 2-3 повторних вимірювань інтервал часу між ними повинен складати не менше 10-15 хвилин. У цьому випадку реєструється середня величина цих вимірювань.
На якій руці краще вимірювати тиск?
Різниця в тиску на руках може бути досить суттєвою, тому рекомендується проводити вимір на руці з більш високими значеннями артеріального тиску.
Почему результаты врачебных измерений могут отличаться от результатов самостоятельных измерений?
Нередко при измерении артериального давления врачом у пациентов регистрируются более высокие значения артериального давления (на 30—40 мм рт. ст. выше), чем при самостоятельном измерении дома, что объясняют «эффектом белого халата» (white-coat), то есть , стрессовой ситуацией, связанной с врачебным осмотром. У некоторых пациентов нечто подобное возникает даже при самостоятельном измерении (гипертензивная реакция на процедуру измерения); тому при домашньому самоконтролю артеріального тиску вважається правильним повторювати вимірювання 2-3 рази поспіль і за справжній рівень тиску приймати середню величину цих вимірювань.